Fragrancex.com

Тема в разделе "Косметика и парфюмерия", создана пользователем Nikela, 6 сен 2010.

1. Nikela

Nikela Просто хозяйка :)

2. Google Робот

3. Елена

Елена Эксперт шоппинга

Делаю заказ на fragrancex.com...возникло пару вопросов...
    Что писать в графе State or Prov.( ) (two letters; ex: CA)?Там стоит звёздочка,графа обязательна для заполнения.

И Shipping Method:
    USA FREE Shipping (2 - 7 Business Days) - FREE
    USA 2nd Day Air (2 - 4 Business Days) - $9.95
    USA Next Day Air (1 - 3 Business Days) - $28.99
    Worldwide Standard Shipping (7 - 12 Business Days) - FREE Выбирать нужно это,так?
    Worldwide Premium Shipping (2 - 7 Business Days) - Click here to calculate
    With this option, you will receive your order by UPS, FedEx, or DHL. You will receive an email with a tracking number when your order ships and you will be able to track your package quickly and easily.

4. Nikela

Попробуйте не заполнять, если будет ругаться ставьте англ. АА.

Правильно.

5. Елена

Елена Эксперт шоппинга

Так, деньги сняли. Появилось следующее...
    your purchase is complete.Click here to claim your 10$ cash back incentive on your next purchase.

Как я поняла,нужно заполнить форму ниже и они вернут 10долл.на счёт?

6. Nikela

Елена, меня выкидывает на эту страницу - onlinevaluepack.com/?epid=13&actid=28
    На сколько я понимаю, это кэшбэки для американцев.

7. Елена

Елена Эксперт шоппинга

:diatel: Там написано следующее...
    Get a $10.00 Cash Back Incentive on your next FragranceX.com purchase if you sign up for all the money-saving benefits of Reservation Rewards, the premier online discount service! Enjoy incredible savings when you shop, eat at great restaurants and have fun at exciting attractions.

SHOPPING DISCOUNTS at over 15,000 stores and service providers like portrait studios, sports stores, eyewear stores plus dry cleaners, service stations, pet shops and much more.

ATTRACTION DISCOUNTS UP TO 50% at over 2,000 fun locations like theme parks, zoos, aquariums, sporting events, concerts, golf ranges and much more. Save locally and nationwide.

DINING DISCOUNTS for Buy-1-Get-1-FREE deals at over 30,000 popular family restaurants and fast food chains, pizzerias, diners, plus many local restaurants too!

$10.00 Cash Back Incentive on your next FragranceX.com purchase! As a member of Reservation Rewards you get your $10.00 Cash Back Incentive good for your next FragranceX.com purchase. Just make a purchase anytime in the next 3 months, email Reservation Rewards your order confirmation and we'll send you the Cash! It's that easy and no minimum purchase is required! So, go ahead and save money shopping for your favorite things at FragranceX.com ... get anything you want ... it's up to you! Click here for full details on your $10.00 Cash Back Incentive.

So claim all your Reservation Rewards benefits ... plus get your $10.00 Cash Back Incentive! You'll get your $10.00 Cash Back Incentive on your next FragranceX.com purchase and instructions on the next page so you can access the site and start saving today! Plus we'll send your Membership Kit email to you at your email address. Try all the benefits for the next 30 days FREE and see how much you save! There's no obligation to continue. If you are completely satisfied, do nothing and you'll enjoy ongoing savings for only $12 a month and of course you have our Guarantee as described in the Offer and Billing Details! There's no limit to the amount of money you can save!

Plus you get even more than discounts ... you also get valuable Travel Protection with Trip Delay Protection, Hotel Over-Booking Protection, 24-Hour Road & Tow Protection and more!

Complete the information below and click YES to sign up for your membership in Reservation Rewards

By completing the information below and entering your email address as your electronic signature you confirm that you have read and agree to the Offer and Billing Details and after your FREE trial of 30 days you authorize Reservation Rewards to use the information you provide for billing the membership fee of $12 a month until you cancel. Start saving today!
    И в конце форма для заполнения данных карты и
    I want my Reservation Rewards discounts plus my $10.00 Cash Back Incentive!
    No thanks, not right now.
    Мой энглиш оставляет желать лучшего :-[ через переводчик перевела,но всё-равно до меня не дошло :diatel:

8. Nikela

Елена, данные именно карты заполнять?
    Не знаю, я никакой инфы по поводу этого возврата не нашла, меня смущает, что адрес сайта изменился, решать вам, не видя что там у вас происходит на экране мне тяжело советовать, я бы, наверное, не заполняла данные карты.

9. Елена

Елена Эксперт шоппинга

Да,там нужно заполнять данные карты + ФИ,адрес.Вообщем тоже,что и при оформлении заказа.
    Ладно,не буду ничего водить.Вот ещё что нашла

10. Nikela

Елена, как по мне, так это какой-то развод, вот, кстати, народ того же мнения (читайте комментарии):

11. Елена

Елена Эксперт шоппинга

Nikela, правильно я поняла...если я буду заходить в магазины через этот сайт,то будет возврат % от покупки? Ну и коды там можно подсматривать ::tsss::

12. Елена

Елена Эксперт шоппинга

Пошла читать...

13. Елена

Елена Эксперт шоппинга

Короче,лучше не лазить там.Можно просто искать эти коды в инете да и всё.

14. Nikela

Елена, лично я никогда не влезаю туда, где не могу понять на чем народ зарабатывает бабки, да еще и частично с нами делится, и на что нет ни одного положительного отзыва от их клиентов.

Не помню где-то натыкалась, что кто-то писал письмо одному из магазинов (которые у них на сайте заявлены как партнеры) и ответ от магазина был, что они не знают этот сайт. ::fingal::

Вот нашла:

15. Елена

Елена Эксперт шоппинга

Nikela, вы наверное в курсе...сумма посылки "зачисляется на мой баланс" (во загнула ::shok:: , ну вы поняли, о чём я!?),когда проходит таможню или когда приходит в почтовое отделение? Я жду заказ,вот думаю,только бы он в сентябре пришёл,чтобы свободно расходовать 120евро за октябрь,а не молиться на эту посыль и лимит.

16. Nikela

Елена, ВСЕ посылки учитываются по дате прохождения таможни!!! Кстати ответа на мое письмо так и нет, как считается месяц.

Поэтому будьте аккуратны.